Proslava Dana knjige, 23. aprila, iza koje, kako i priliči, stoji Gradska biblioteka Tivat, imala je dva programa, radionicu i predavanje uz izložbu.
Predavanje Večna knjiga i diskusiju o 530 godina izdavaštva slovenske civilizacije u sali DTV Partizan, držao je istoričar kulture, Zoran Stefanović, predsjednik Udruženja dramskih pisaca Srbije, koji je i upravnik Centra za umetnost stripa „Zdravko Zupan“ iz Beograda. Obilježen je i Dikanov dan, posvećen kultnom stripu “Politikinog zabavnika”. Stefanović je zajedno sa strip crtačem Simonom Vučkovićem, u čitaonici Biblioteke vodio i radionicu za djecu osnovnoškolskog uzrasta, među kojima je, pored domaćih, bilo i učenika koji su došli iz Rusije.
Tokom predavanja su takođe izloženi radovi Knjiga koja govori slikom, odnosno Knjiga na zidovima “Dikan i Stari Sloveni“ povodom 55 godina najuticajnijeg stripa južnoslovenskih prostora iz pera različitih autora-scenarista i četkice Hercegovca i Bokelja Laza Sredanovića (1939-2022), koji je od 1969. izlazio u Politikinom zabavniku. Sredanović je decenijama, pored Beograda, živio i stvarao u svom domu u Krašićima.
Njegove ćerke Katarina i Tamara prisustvovale su proslavi Dana knjige u Tivtu. Za naš radio, Tamara Babić kaže da su obje srećne što su pozvane na takav događaj.
“Čast nam je što su ova deca u prilici da se upoznaju sa onime što je tata radio. Dikan je izlazio duže od 40 godina u Politikinom Zabavniku i deca obično jako lepo reaguju na njega, iako to nije prevashodno dečji strip. Preponosne smo što se i nove generacije upoznaju sa tim šta je Dikan i nadam se da im je to interesantno. Ovaj događaj je divna prilika i za nas i mnogo nam znači baš zbog toga što je tata tolike godine života poroveo u Krašićima. Brojne stvari su mu bile inspiracija, naravno i u Krašićima i u Tivtu, a odrastao je u Herceg Novom. Pošto je rođen u Nikšiću, Crna Gora je bila njegova domovina. Poslednjih pedesetak godina je živeo na relaciji Beograd-Krašići”, kazala je Tamara Babić.
Naglasila je da su ona i njena sestra odrasle u Herceg Novom, a da se u Boki osjećaju kao kod kuće, posebno u Tivtu, gdje često borave u Krašićima još od 1979. godine.